Porady i lifestyle

Keto-grypa – czym się objawia i jak z nią walczyć?

Pojęcie keto-grypy (ang. keto flu) często przewija się na forach dotyczących diety ketogenicznej. Czym objawia się ta dolegliwość? Czy można jej uniknąć? Wszystkiego na jej temat dowiesz się poniżej.

Jak łatwo można się domyślić, keto-grypa nie ma nic wspólnego z chorobą wirusową, która najczęściej atakuje nas w sezonie jesienno-zimowym. Nazwano ją tak ze względu na zespół objawów, które mogą w dużym stopniu przywodzić na myśl grypowe dolegliwości. Keto-grypa bywa następstwem stosowania diety ketogenicznej. Najczęściej pojawia się w pierwszym tygodniu od rozpoczęcia diety. Oczywiście każdy organizm jest inny – wiele osób w ogóle nie doświadcza symptomów określanych mianem keto-grypy. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one wystąpić i wiedzieć, jak je łagodzić.

Keto-grypa – dlaczego występuje?

Przechodząc na dietę ketogeniczną, diametralnie zmieniasz swój sposób odżywiania (o ile nie stosowałeś wcześniej restrykcyjnej diety low-carb). Twój organizm, do tej pory czerpiący ,,paliwo” z węglowodanów, przerzuca się na pozyskiwanie energii z tłuszczów. Twój metabolizm musi dostosować się do tej radykalnej zmiany. To w okresie jego przystosowania, czyli pierwszych dwóch tygodniach diety, pojawia się zazwyczaj keto-grypa. Organizm wykazuje po prostu symptomy odstawienia – nic dziwnego, skoro większość z nas przez całe życie opiera swój jadłospis w głównej mierze na węglowodanach.

Keto grypa – symptomy

Jak już wspomnieliśmy, symptomy keto-grypy przywodzą na myśl grypowe, stąd też ich nazwa. Może się zdarzyć, że w pierwszych dniach stosowania diety ketogenicznej, będziesz czuć zmęczenie i zawroty głowy. Innymi często spotykanymi symptomami są biegunki, nerwowość i mdłości lub zatwardzenie. Zdarzają się również problemy ze snem. Ogólne zmęczenie w pierwszych dniach wchodzenia w ketozę to najczęstszy symptom.Nie zapominajmy również o zachciankach, które mogą pojawić się w pierwszych dniach diety. To całkowicie normalne – w końcu Twój organizm jest przyzwyczajony do korzystania z paliwa w postaci cukru. Ochota na słodkie zazwyczaj mija po kilku dniach i co ważne – zazwyczaj już nie wraca!

Jak walczyć z keto-grypą?

Wiele osób powie, że po prostu trzeba potraktować ją jako część całego procesu i cierpliwie przeczekać. Jednak zastosowanie pewnych kroków może załagodzić objawy. Oto one:· uzupełnianie elektrolitów – podczas wchodzenia w ketozę, twój organizm nie tylko spala tłuszcz, ale również pozbywa się nadmiaru nagromadzonej w nim wody. To z kolei sprawia, że traci elektrolity. Są one ważnym regulatorem układu nerwowego i mięśniowego, Ich utrata może pogłębić objawy keto-grypy, czyli zmęczenie i ból mięśni. Dlatego warto pić zupę mocy i suplementować potas i magnez – to naprawdę pomaga!· Ruch na świeżym powietrzu – można powiedzieć, że to nic odkrywczego – ale ruch na świeżym powietrzu naprawdę pomaga przy keto-grypie! Dotlenienie organizmu może załagodzić objawy;· dieta bogata w witaminy – to, że wchodzisz w ketozę, nie znaczy, że możesz zajadać się wyłącznie tłustymi przekąskami. Uwzględniając w diecie produkty o dużej zawartości witamin, z pewnością załagodzisz symptomy keto-grypy.