suplementy
Porady i lifestyle

Czy na diecie keto potrzebna jest suplementacja? Co dodatkowo dostarczać organizmowi?

Zdarza się, że organizmowi może zabraknąć pewnych konkretnych witamin lub minerałów. Kluczowe jest zrobienie badań, aby móc przekonać, czego nasz organizm w danym momencie potrzebuje. Zdarzają się diety, które wymagają dodatkowej suplementacji. Sprawdź, jak wygląda to w kwestii diety keto!

Czy na diecie keto zawsze trzeba brać suplementy?

Odpowiednio ułożony jadłospis zawsze powinien zapewniać organizmowi wszystkich składników, jakich potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania. Teoria nie zawsze idzie jednak w parze z praktyką. Czasami łatwo bowiem zapomnieć o jakiejś porcji, przygotować coś w nieodpowiedni sposób lub po swojemu zmodyfikować posiłek. Wszystkie te drobne zmiany jednostkowo nie powinny zaszkodzić, lecz gdy zaczynają się sumować, to mogą wystąpić pewne niedobory. Te zaś przekładają się na mniejszą efektywność diety, a nawet pogorszenie się samopoczucia. W konkretnych przypadkach warto zatem rozważyć stosowanie suplementów.

Jakie korzyści może mieć zażywanie suplementów?

Jak już wspominaliśmy, nie wszyscy na diecie keto potrzebują suplementów. Ich stosowanie w razie takiej potrzeby ma korzystny wpływ i może pozytywnie wpłynąć na osiągane wyniki. Przede wszystkim zauważalna jest poprawa działania układu odpornościowego, co jest związane z utrzymaniem równowagi elektrolitowej. Suplementacja pomaga ponadto kontrolować poziom apetytu i ułatwia wejście w stan ketozy, do którego dążymy. Suplementy mogą przełożyć się również na zapewnienie energii w ciągu dnia i zniwelowanie zmęczenia. Nie należy też zapominać, że odpowiednio dostosowane dodatki znacząco poprawiają nastrój.

Dlaczego elektrolity są tak ważne w diecie keto?

Jednym z najczęściej stosowanych suplementów są elektrolity. W ich skład wchodzą sód, potas, wapń i magnez. Pierwiastki te są odpowiedzialne za utrzymanie właściwej kondycji organizmu i gdy zabraknie ich w diecie, warto je uzupełnić. Pamiętaj tutaj, by nie stosować byle jakich produktów o słabym składzie. Przeanalizuj etykiety wielu produktów i dopiero wtedy wybierz te najlepsze. Odpowiednio dopasowane suplementy mogą niwelować takie dolegliwości jak bóle głowy mięśni, skurcze, obrzęki, mdłości czy nadmierne zmęczenie.

Reklama

Czy osoby na diecie keto muszą suplementować witaminę D?

Witamina D to chyba najczęściej suplementowana rzecz niezależnie od typu diety. Sama dieta keto nie wpływa zbytnio na wystąpienie niedoborów, jednak te i tak mogą się zdarzyć ze względu na mało słoneczny klimat, w którym żyjemy i redukcję kalorii, którą stosujemy. Dodatek witaminy D poprawia tolerancję glukozy przez organizm, a także wzmaga poprawne wydzielanie insuliny. Naturalnie element ten występuje w tłustych rybach, maśle, jajkach oraz podrobach.

Suplementacja jest bardzo ważna, gdyż są witaminy, które ciężko dostarczyć jest nam z pożywieniem dotyczy to zarówno diety ketogenicznej, jak i każdej innej. W przypadku wystąpienia niedoborów warto wprowadzić dodatkowe elementy do diety, by nie zaszkodzić swojemu organizmowi.