Porady i lifestyle

Dieta ketogeniczna – dlaczego to najlepszy sposób na spalanie tłuszczu?

Entuzjaści diety ketogenicznej zapewniają, że to właśnie ona jako pierwsza pozwoliła im pozbyć się niechcianego tłuszczu bez efektu jojo. Jak to możliwe? Sprawdź, jak działa na organizm ketoza.Choć dieta ketogeniczna wymaga wielu wyrzeczeń, efekty jej stosowania bywają naprawdę spektakularne. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli dotychczasowy jadłospis stosującej ją osoby opierał się w głównej mierze na produktach o dużej zawartości węglowodanów prostych. Z tego względu szczególnie chętnie wybierana jest ona przez osoby chcące zgubić zbędne kilogramy.Osoby niewtajemniczone w zagadnienie ketozy przy pierwszym zetknięciu się z dietą często są zaskoczone jej głównymi wytycznymi. No bo jak to możliwe, że jedząc tłuszcz, spalamy tłuszcz? Otóż możliwe – a nawet logiczne! Sprawdź trzy powody, dlaczego dieta ketogeniczna jest najlepszym sposobem na spalanie tłuszczu.

Po pierwsze: brak innego paliwa niż tłuszcz

Wykluczając ze swojej diety węglowodany i zastępując je tłuszczami, czynimy z nich główny napęd naszego organizmu. Organizm zaczyna więc spalać tłuszcz – nie tylko podczas ćwiczeń, ale i podczas odpoczynku. Spala więc non stop – zarówno ten, który mu dostarczasz, jak i ten, który odłożył się już w komórkach tłuszczowych. Przy innych dietach nie jest to takie łatwe. Choć można z ich zastosowaniem zgubić zbędne kilogramy, spalanie tłuszczu zachodzi głównie przy okazji przerwy w posiłkach – podczas spoczynku. To właśnie to sprawia, że dieta ketogeniczna jest tak skuteczna, jeśli zależy Ci na zgubieniu niechcianej ,,oponki”.

Po drugie: brak głodu

Warto również zaznaczyć, że w przypadku wielu diet przez przynajmniej część lub cały czas pozostaje się nieco głodnym ze względu na zmniejszone spożycie kalorii. Dieta ketogeniczna nie stwarza takiego. Jedynym warunkiem jest niełamanie zasad ketozy poprzez unikanie spożywania węglowodanów. Z resztą – prawdopodobnie wcale nie będziesz mieć napadów głodu. Powstające w ketozie ketony zapobiegają im, jak również zachciankom. Owszem, czasem może zdarzyć Ci się ochota na słodkości, zwłaszcza na początku swojej ketogenicznej drogi, ale z pewnością nie będzie to obsesyjne pragnienie, które często męczy osoby przebywające na innych dietach.Wiele osób, które ma trudności ze zgubieniem zbędnych kilogramów, dopiero na diecie ketogenicznej osiąga swój cel. Trzeba jednak pamiętać, że przejście na dietę należy skonsultować z wykwalifikowanym dietetykiem. Warto pozostawać z nim w kontakcie przez cały okres jej trwania. To pozwoli uniknąć niedoborów i błędów w komponowaniu jadłospisu.