Porady i lifestyle

Suplementacja na diecie ketogenicznej – czy jest konieczna?

Stosowanie diety ketogenicznej wiąże się z przejściem na dość restrykcyjny jadłospis. Sprawia to, że warto zastosować suplementację niektórych witamin, mikro i makroelementów. Których najczęściej potrzebuje organizm na diecie keto? Diety ketogenicznej nie można nazwać zbilansowaną. W końcu to za jej pośrednictwem celowo wprowadza się organizm w stan ketozy, która sprawia, że głównym napędem organizmu stają się nie cukry, a tłuszcz. To najprostsza droga do spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej. Droga niepozbawiona wyrzeczeń, bo na diecie ketogenicznej trzeba drastycznie (lub mniej, jeśli ktoś przebywał wcześniej na diecie low-carb) zredukować spożycie węglowodanów. A węgle to przecież nie tylko niezdrowe pączki, ciastka czy lody, ale też kasza jęczmienna, pełnoziarnisty makaron czy owoce…Dieta ketogeniczna, podobnie jak inne, nie uzupełnia niedoborów. Z tego względu suplementacja zawsze jest wskazana!

Jakie minerały warto suplementować w diecie keto?

Wchodząc w ketozę, Twój organizm pozbywa się nagromadzonej wody., jest to dobra oznaka – wiele osób ma problemy z gromadzeniem płynów, będąc ,,opuchniętymi” mimo braku nadprogramowych kilogramów. Jednak wraz z wodą, tracimy również elektrolity. Są one niezbędne do regulacji układu nerwowego i mięśniowego oraz ciśnienia krwi. Mowa tu przede wszystkim o magnezie, potasie i sodzie.Jak się z tym uporać? Spożywając elektrolity i uzupełniać ich poziom odpowiednimi suplementami diety. Unikniesz w ten sposób złego samopoczucia.

Olej MCT – dlaczego warto wprowadzić go do diety keto?

Średniołańcuchowe trójglicerydy, które kryją się pod nazwą MCT, to tłuszcze, które spala się od razu, zamiast odkładać je w postaci niechcianego tłuszczyku. To sprawia, że są szczególnie pożądane w diecie. Olejem, który zawiera dużą ilość MCT, jest kokosowy – warto wypijać jego łyżkę na przykład z poranną kawą, co da metabolizmowi dodatkowego ,,kopa”.Uzupełnianie diety ketogenicznej olejem MCT ułatwi Ci wytrwanie w ketozie, ale też pomoże uzupełnić dzienne spożycie tłuszczu.

Które witaminy z grupy B warto suplementować w diecie keto?

Dieta ketogeniczna wyklucza wiele produktów pochodzenia roślinnego ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Przebywające na niej osoby mogą jednak (i powinny) jeść warzywa liściaste, które zawierają dużą ilość żelaza i kwasu foliowego (witaminy B9). Czasem jednak to nie wystarcza. Warto więc postawić na suplementację tej witaminy, np. w postaci kapsułek B-50. Inną, której często brakuje osobom przechodzącym na dietę ketogeniczną, jest biotyna – warto wprowadzić do diety bogate w nią produkty takie jak orzechy włoskie, żółtka jajek czy wątróbka.