Porady i lifestyle

Wyjście do restauracji na diecie ketogenicznej

Choć dieta ketogeniczna należy do dość radykalnych, nie oznacza to, że musisz zrezygnować z wyjścia z restauracji. Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni lokal i zachowasz ostrożność co do składników.
Wyjście do restauracji to wspaniały sposób na spędzenie przyjemnego wieczoru we dwoje czy z grupą przyjaciół. Często to też jedyny sposób na zjedzenie szybkiego lunchu między wieloma obowiązkami. Na polskim rynku wciąż dominują restauracje z kuchnią włoską, i choć większe miasta już dawno otworzyły się na dania z całego świata – azjatyckie, meksykańskie, gruzińskie czy z Bliskiego Wschodu – wciąż brak miejsc, dedykowanych osobom na diecie ketogenicznej. Nic dziwnego – ich liczba wciąż nie jest tak duża jak choćby bezglutenowców, dla których przybywa restauracji czy kafejek. Nie oznacza to jednak, że musisz zrezygnować z jedzenia na mieście. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, by wybrać posiłek bez wyrzutów sumienia i przerywania diety.

Po pierwsze – pytaj!

Choć w menu często podawane są poszczególne składniki i alergeny, nie jest to obowiązująca wszędzie praktyka. Czasami też wymienia się jedynie główne ingrediencje, nie wspominając na przykład o łyżce mąki, używanej do zagęszczenia potrawy. Restauracja ma natomiast obowiązek udzielenia informacji na ten temat, jeśli tylko o to zapytasz. Warto konsultować zawartość dania – często może ona naprawdę zaskoczyć.

Po drugie – zwróć uwagę na rodzaj kuchni

Jeśli wybierzesz się do restauracji włoskiej, prawdopodobnie będziesz skazany na fritattę i kulki z mozzarelli – bo choć Italia ma do zaoferowania znacznie więcej, w Polsce wciąż dominuje pizza i makarony. Jeśli jednak zdecydujesz się na lokal specjalizujący się w stekach, szansa na szeroki wybór jest znacznie większa. Duży wybór znajdziesz wbrew pozorom w restauracjach z kuchnią bliskowschodnią i japońską – zazwyczaj nie brakuje w nich grillowanych warzyw i ryb. Sushi z ryżem oczywiście nie wchodzi w grę, ale sashimi – już jak najbardziej.

Po trzecie – uważaj na pewne dania

Sosy to kopalnia cukrów. Nawet jeśli zamawiasz danie z sosem śmietanowym, warto dopytać się, czy nie zawiera zakazanych w keto diecie ingrediencji. Czasem kucharze dodają mąkę także do omletu – trzeba więc upewnić się przed zamówieniem, czy zawiera on składnik mączny.