Dania główne

Raclette na keto kolację dla dwojga

Planujesz przygotowanie romantycznej kolacji, a przebywasz na diecie ketogenicznej? Bez obaw – nawet jeśli Twój partner czy partnerka jej nie stosują, możesz przygotować posiłek, który zadowoli obie strony. Wypróbuj raclette!

Dieta ketogeniczna stawia niemałe wyzwania przed osobami, które się na nią decydują. Wymaga bowiem ciągłej kontroli – cukier i skrobia znajdują się w ogromnej liczbie dostępnych na rynku produktów i tych, serwowanych w restauracji. Jeśli planujesz zorganizować ją w domu, wystarczy odpowiedni wybór dania i odrobina fantazji. Dieta ketogeniczna umożliwia jedzenie wielu produktów, wśród których można znaleźć wyroby wykwintne – wspomnę tutaj choćby sery. Wykorzystaj je w swoich daniach, aby zaskoczyć swoją drugą połówkę. Dzisiaj chciałabym zaproponować pomysł na kolację rodem ze Szwajcarii, która może stać się prawdziwą rozrywką, a przy tym – fantastyczną przygodą gastronomiczną.

Raclette keto

Raclette – doświadczenie kulinarne

Bez wątpienia miałeś już okazję spróbować lub chociaż słyszeć o fondue. Raclette to kuzyn tego słynnego szwajcarskiego dania, którym zajadają się również Francuzi. To nie zwykłe danie, lecz swego rodzaju doświadczenie – bo każdy może skomponować własną wersję dania, a jego przygotowywanie w zasadzie odbywa się na stole. Raclette to odmiana sera, od którego danie wzięło swoją nazwę – ale do jego przygotowania może zostać wykorzystany właściwie każdy gatunek serów długodojrzewających. Stwórz swoją niepowtarzalną mieszankę, używając Gruyere, Comte, Chedara czy innych wspaniałych serów, które rozpuścisz, tworząc aromatyczną kompozycję. W wersji tradycyjnej ser Raclette był wieszany nad paleniskiem – zeskrobywano roztopioną część z kawałka, umieszczając go na przykład na kromce chleba.

Dziś najczęściej wykorzystuje się do tego specjalny elektryczny grill. Każda z osób zgromadzonych przy stole ma swoją paletkę, z której może wyjadać roztopiony ser w zestawieniu z wybranym przez siebie dodatkiem. Najczęściej do raclette podaje się kostki pokrojonego chleba, a także różnego rodzaju wędliny. Ty możesz samodzielnie upiec ketonowy chleb. W polskich sklepach możesz kupić urządzenie do przygotowania tej potrawy w atrakcyjnej cenie – wystarczy jedynie trochę się rozejrzeć.