W diecie ketogenicznej orzechami możesz zajadać się do woli. Jeśli ich przegryzanie Ci się znudziło i masz ochotę na odmianę, warto wzbogacić swój jadłospis o pyszne mleka z orzechów. Sprawdź, jak zrobić je samodzielnie.
Laskowe, brazylijskie, migdały, macadamia, włoskie, nerkowce, pistacje, ziemne, pinii – na rynku nie brakuje orzechów, spośród których możesz wybierać, komponując swój ketogeniczny jadłospis. Dla wielu są one prawdziwym błogosławieństwem, stanowiąc jedną z niewielu dozwolonych przekąsek, a jednocześnie baz do tworzenia najróżniejszych dań, od ciast i ketonowych wypieków, po masła i mleka.
Dzięki rosnącej popularności wegańskiej diety oferta mlek roślinnych w sklepach stale się poszerza. Większość z nich dieta ketogeniczna wyklucza – powstają bowiem z produktów zawierających spore ilości węglowodanów, jak choćby ryż czy owies. Z kolei te powstające z orzechów często nie spełniają jej wymogów ze względu na zawartość cukru. Czy wynika z tego, że osoby jej przestrzegające są skazane na mleko krowie czy inne mleka pochodzenia zwierzęcego? Co z tymi, którzy stosują dietę ketogeniczną, ale powinni unikać laktozy?
Odpowiedź jest prosta – mleko roślinne na bazie orzechów możesz z łatwością przygotować w domu. W ten sposób masz pełną kontrolę nie tylko nad jego zawartością, ale również nad smakiem, który możesz w preferowany przez siebie sposób ulepszać.
Mleko roślinne – które orzechy wybrać?
W sklepach najczęściej można znaleźć mleka z orzechów laskowych oraz migdałów. Dlaczego właśnie te? Przede wszystkim ze względu na ich dostępność, stosunkowo niską – w porównaniu do innych orzechów – cenę, a także optymalną teksturę i smak. Rzadziej spotykanym – niewątpliwie ze względu na koszt – wariantem jest mleko produkowane z nerkowców. Te często jest aksamitne i dość gęste, co ceni sobie wiele konsumentów, zwłaszcza tych, którzy stosują je do gotowania.
Niełatwo napotkać na wariant z orzechów włoskich – możesz jednak łatwo przygotować go w domu (podobnie jak inne, wyżej wymienione mleka).
Mleko z orzechów – jak je przygotować?
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj orzechów się zdecydujesz, metoda za każdym razem pozostaje taka sama. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest namoczenie orzechów. Powinny moczyć się w wodzie przez całą noc. Następnie należy je odcedzić i zblendować. Dobrze namoczone orzechy powinny łatwo poddać się temu procesowi. Dodaj odpowiednią ilość wody, aby powstał płyn o odpowiedniej konsystencji. Ostatnim ważnym krokiem, którego nie należy pomijać, jest przecedzenie mleka przez gazę. W ten sposób odseparujesz niezblendowane resztki orzechów, uzyskując gładką konsystencję. Pamiętaj, że pozostałości orzechów nie warto wyrzucać. Znakomicie sprawdzą się jako baza do keto ciastek czy innych podobnych wypieków.