Porady i lifestyle Produkty

Jak wesprzeć ketozę? 4 składniki, które warto uwzględnić w daniach

Wejście w ketozę wymaga konsekwencji i sporej dozy samozaparcia. Na szczęście, jest kilka produktów, które mogą ci w tym pomóc. W poniższym artykule znajdziesz krótkie objaśnienie tego, jak działa ketoza, oraz listę składników diety, pomagających w napędzeniu tego procesu.

Dieta ketogeniczna ma za zadanie umożliwić Twojemu organizmowi wejście w stan ketozy. Zmienia on sposób pozyskiwania energii przez organizm, który z węglowodanów przerzuca się na tłuszcze. To one stają się jego głównym paliwem, co otwiera szereg nowych możliwości. 

Po pierwsze — łatwiejsze staje się gubienie zbędnych kilogramów. Organizm rozkłada bowiem nie tylko te tłuszcze, które mu dostarczasz, ale również po ich rezerwy, zgromadzone w tkance tłuszczowej. Przy innych dietach spalenie jej jest znacznie trudniejsze — w diecie ketogenicznej można natomiast pozbyć się tego problemu relatywnie szybko i skutecznie. 

Dla wielu osób dieta ketogeniczna stanowi również sposób na poprawienie koncentracji i zwiększenie potencjału umysłowego, a także ogólną poprawę samopoczucia i poziomu energii. Śladowa konsumpcja węglowodanów wyklucza nagłe skoki cukru we krwi po spożyciu posiłku, dzięki czemu nie doświadcza się późniejszych spadków energii, mogących oddziaływać na efektywność w pracy i nie tylko.

Jak utrzymać ketozę?

Utrzymywanie jadłospisu, w którym dominują tłuszcze, a ilość węglowodanów jest śladowa, to jedyny sposób na utrzymanie ketozy. Nie ma magicznych kapsułek, które możesz połknąć i magicznie wejść w ketozę, nie odmawiając sobie chleba, ziemniaków, makaronu i innych węglowodanowych przekąsek. Istnieją jednak produkty, które mogą napędzić produkcję ciał ketonowych, co pozwoli ci szybciej i łagodniej wejść w ketozę.

#1 Olej MCT

Bogaty w wysokiej jakości średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, olej MCT jest podstawowym produktem pomagającym w utrzymaniu ketozy. Dlaczego? Ponieważ są trawione znacznie szybciej niż inne tłuszcze — proces ich rozkładu nie wymaga udziału enzymów takich jak lipaza. 

Pamiętaj, że olej kokosowy nie jest równoznaczny z olejem MCT. W tłuszczu z kokosa znajdziesz sporo oleju MCT, bo ponad 60% — dlatego, spośród ogólnodostępnych produktów, jest on najlepszym źródłem jakościowych średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Aby przyspieszyć ketozę, warto jednak zainwestować w olej MCT, który zawiera ich znacznie więcej.

#2 Olej kokosowy

Skoro wspomnieliśmy już o oleju kokosowym — nie rezygnuj z jego stosowania, nawet jeśli uwzględniasz w diecie olej MCT. To świetny i pyszny sposób na wsparcie ketozy! Oczywiście, polecamy wariant nierafinowany ze względu na jego delikatnie kokosowy aromat. Rafinacja jest procesem, w którym olej traci wiele swoich dobroczynnych właściwości, dlatego najlepiej

#3 BHB

Dieta ketogeniczna sprawia, że Twój organizm zaczyna wytwarzać ciała ketonowe i przerzuca się na tłuszczowe paliwo. Możesz jednak nieco mu w tym pomóc, uwzględniając w diecie suplement BHB. Są to ketony egzogenne, które mogą odrobinę „oszukać” ciało, napędzając ketozę i ułatwiając ci przetrwanie trudniejszych faz diety, gdy powraca apetyt na przekąski.

Wchodząc w ketozę, pamiętaj również o spożywaniu masła, awokado, tłustych ryb i innych zdrowych źródeł tłuszczu. I pamiętaj — w diecie keto nie chodzi o zajadanie się tłuszczami w każdej postaci, a o eliminację węglowodanów. Takie podejście pozwoli Ci zachować zdrowy balans.

error: Treści zamieszczone na stronie chronione są prawami autorskimi. Kopiowanie jest zabronione.