Makaron w diecie ketogenicznej? Na pierwszy rzut oka możesz uznać, że to pomyłka – jednak zauważ, że mowa o konjacu! Ten cudowny składnik można do woli wykorzystywać w keto jadłospisie. Jeśli masz już paczuszkę makaronu konjac w domu, pewnie zastanawiasz się, jak go przygotować. Ten artykuł ci w tym pomoże!
Konjac to cudowny składnik od wieków wykorzystywany w kuchni japońskiej. Zachód zainteresował się nim stosunkowo niedawno, a prawdziwy wybuch jego popularności nastąpił wraz z popularyzacją diety ketogenicznej. Okazało się bowiem, że stanowi fantastyczny zamiennik dla zwyczajnego makaronu, który można jeść bez obaw o przerwanie ketozy.
Makaron konjac — czym jest?
Makaron konjac powstaje z masy o żelowej fakturze pozyskiwanej z korzenia rośliny z rodzaju Amorphophallus (po polsku nazywa się ją dziwidłem). Składa się on w głównej mierze z wody. Jest pozbawiony tłuszczów i cukrów — zawiera w zasadzie wyłącznie rozpuszczalny w wodzie błonnik. To właśnie dzięki niemu makaron zapewnia na długo uczucie sytości. Ma on dość żelowatą konsystencję, bardziej przywodzącą na myśl ryżowe nudle. Jest w zasadzie pozbawiony smaku, dlatego znakomicie chłonie aromaty potraw.
Konjac w diecie ketogenicznej sprawdzi się idealnie dzięki powyżej opisanym właściwościom. Jak go przyrządzić na keto modłę?
#1 Makaron konjac z krewetkami
W tym przepisie liczy się przede wszystkim jakość składników. Dobre krewetki najlepiej przyrządzić na maśle, z czosnkiem i natką pietruszki, aby swobodnie wydobyć ich aromat. Do tego warto dodać odrobinę chili. Tak przyrządzone krewetki wystarczy połączyć z makaronem — i gotowe!
#2 Keto pad-thai z makaronem konjac
Tradycyjny pad thai zasadniczo mógłby być daniem wpisującym się w założenia diety ketogenicznej, gdyby nie jego główny składnik — makaron ryżowy. A co, gdyby podmienić go na konjac? Wtedy powstaje pyszne keto danie! Aby je przygotować, podsmaż kurczaka lub krewetki i przypraw je startym czosnkiem. Następnie dodaj rozmieszane jajko. W wersji keto makaron najlepiej dodać nieco później, gdy mięso jest już gotowe, ponieważ konjac łatwiej się rozgotowuje. Niestety, z sosów azjatyckich, takich jak sojowy i tamaryndowy, musisz zrezygnować w keto diecie. Możesz jednak wykorzystać jednak alternatywny sos na bazie masła orzechowego, cytryny, czosnku i odrobiny srirachy. Pamiętaj, by dodać również prażone orzeszki ziemne i cebulę dymkę.
#3 Keto ramen z makaronem konjac
Mięsny bulion jak najbardziej sprawdzi się w diecie ketogenicznej. Warto przygotować na jego bazie keto wersję ramenu, wykorzystując właśnie makaron konjac. Jako bulion możesz przygotować zupę mocy z naszego przepisu, podkręcając ją suszonymi grzybami shitake i mun, oraz wodorostami. Do gotowego wywaru dodaj makaron konjac. Następnie przygotuj keto dodatki — marynowane i smażone plastry wołowiny czy wieprzowiny, preferowane grzybki (polecamy pyszne shimeji) oraz gotowane jajko z półpłynnym żółtkiem. Zwieńcz całość posiekaną kolendrą i cebulką dymką.
Konjac w diecie ketogenicznej można wykorzystać na wiele różnych sposobów! To świetne rozwiązanie, gdy nie masz pomysłu na obiad czy kolację. Zainspiruj się naszymi przepisami lub wymyśl własne!