Dieta ketogeniczna jest dość restrykcyjnym sposobem żywienia, który wyklucza wiele produktów stanowiących podstawę większości zdrowych diet. Tak jest w przypadku warzyw i owoców, których większość należy wykluczyć z jadłospisu. Jakie warzywa można jeść na diecie ketogenicznej i w jakich ilościach?
Owoce w diecie ketogenicznej są w zasadzie wykluczone ze względu na wysoką zawartość cukru. Osoby dążące do wejścia w ketozę i utrzymania jej mogą uwzględnić w jadłospisie w zasadzie wyłącznie niewielkie ilości truskawek, borówek i malin. W przypadku warzyw sprawa nie jest aż tak skomplikowana, jednak wiele z nich jest wykluczonych ze względu na zawartość skrobi. Z tego względu komponowanie ketogenicznego jadłospisu bywa trudne dla wegetarian i wegan. W ich przypadku skorzystanie z usług dietetyka może okazać się najlepszym rozwiązaniem.
Warzywa zabronione w diecie ketogenicznej – czego unikać?
Lista absolutnie wykluczonych z keto jadłospisu warzyw jest całkiem obszerna. Ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, nie można jeść między innymi:
- słodkich ziemniaków;
- buraków;
- ziemniaków;
- kukurydzy;
- dyni.
Jak możesz zauważyć, głównymi wrogami diety ketogenicznej są warzywa korzeniowe, zawierające w sobie duże ilości skrobi (wyjątkiem jest dynia). Niektóre mniej kaloryczne warzywa korzeniowe mogą być wykorzystywane w diecie ketogenicznej w niewielkich ilościach, na przykład na potrzeby przyrządzenia bulionu. Marchewki, pietruszka, seler, czy cebula to jego integralne składniki, których nie musisz się całkowicie wyrzekać. Wywar warto sporządzić jednak w głównej mierze na mięsie i kościach. Jeśli szukasz przepisu na ketogeniczny rosół, sprawdź zupę mocy – autorską recepturę, która pojawiła się na blogu jakiś czas temu.
Warzywa dozwolone w diecie ketogenicznej – co można jeść i w jakich ilościach?
Przejście na dietę ketogeniczną nie musi oznaczać jedzenia smutnych posiłków pozbawionych urozmaicenia, jakie stanowią warzywa. Mimo restrykcji jest wiele składników, które możesz uwzględnić w jadłospisie, aby dostarczyć sobie nieco witamin i dodać posiłkom kolorów. Co możesz jeść? Dozwolonych warzyw jest naprawdę sporo:
- ogórek;
- kapusta;
- bakłażan;
- papryka;
- brokuły;
- szparagi;
- kalafior;
- cukinia;
- warzywa liściaste: szpinak, jarmuż, itp.
Warzywa te możesz jeść w większych ilościach. Pamiętaj jednak o tym, aby nie przesadzać z jedzeniem warzyw kapustnych. Mimo że są one wspaniałym źródłem witamin i mikroelementów, zawarte w nich szczawiany mogą akumulować się w ciele, prowadząc do dny moczanowej i powstawania kamieni nerkowych.
Czy na diecie ketogenicznej można jeść pomidory?
Pomidory zalicza się do kategorii warzyw, jednak w zasadzie są one owocami. Znacznie różnią się jednak od większości produktów z tej kategorii ze względu na zawartość cukru. W pomidorach zasadniczo jest ich kilkanaście razy mniej, niż w słodkich owocach pokroju bananów, mango czy jabłek. Są więc one dopuszczalne w diecie ketogenicznej, jednak w bardzo niewielkich ilościach. Należy również pamiętać o tym, że przetwory z pomidorów, jak koncentraty, pulpy, a nawet pomidory w puszce, często są dosładzane. Ich trzeba więc bezwzględnie unikać, stosując dietę ketogeniczną.