tłusta ryba keto
Porady i lifestyle

Które ryby jeść na diecie ketogenicznej?

Ryby są świetnym źródłem białka i tłuszczu. Na diecie ketogenicznej dozwolone są w zasadzie wszystkie ryby, jeśli tylko zostaną przyrządzone w sposób właściwy – bez panierki i innych węglowodanowych dodatków. Które z nich najlepiej sprawdzą się w takim jadłospisie?

Jedzenie ryb jest ważnym elementem diety ketogenicznej uwzględniających produkty odzwierzęce. Wiele z nich jest prawdziwą skarbnicą wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, istotnych w każdej diecie z uwagi na wspieranie odporności i procesów regeneracyjnych organizmu. Ryby można stosunkowo łatwo i szybko przyrządzić, otrzymując białkowo-tłuszczowe danie główne czy przekąskę.

Dieta ketogeniczna nie wyklucza żadnych ryb. Są jednak takie, które w tej diecie sprawdzają się szczególnie. Mowa oczywiście o rybach tłustych. Im większa zawartość tłuszczu w mięsie, tym lepiej – choć proteiny również są ważne w keto jadłospisie, to właśnie on powinien dominować na talerzu.

Oto nasze zestawienie najlepszych ryb w diecie ketogenicznej wraz ze wskazówkami i sugestiami przygotowania!

Śledź

Bardzo tłusta ryba, która znakomicie sprawdza się w diecie ketogenicznej – nie tylko na świąteczne okazje! Jej mięso jest bogate w nienasycone kwasy tluszczowe i witaminy A, D3 i E. Warto również pamiętać, że śledź nie akumuluje metali ciężkich w takim stoptłuszczoweniu, jak inne gatunki ryb.

Wskazówki: Przed zamarynowaniem w oleju, śledzie należy wyfiletować i moczyć przez kilkanaście godzin w wodzie, aby usunąć nadmiar soli i zredukować rybi zapach do minimum.

Propozycje podania: Śledzie możesz przygotować na wiele różnych sposobów. Choć może być smażony, w Polsce najchętniej przygotowuje się go w postaci marynowanej. Popularnym daniem, zgodnym z założeniami diety ketogenicznej, są śledzie w śmietanie czy śledzie po wileńsku (z przyprawami korzennymi i pomidorami).

Łosoś

Tłusta ryba, która stanowi znakomity składnik wielu keto potraw – zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. Łosoś jest jedną z najzdrowszych ryb. Jego mięso jest bogate w kwasy omega-3 i omega-6, wapń, fosfor, jod, potas, a także witaminy z grup A,B i E.

Wskazówki: Mięso łososia może zawierać większe stężenia metali ciężkich, ponieważ jest to duża ryba, znajdująca się na końcu łańcucha pokarmowego. Aby mieć pewność co do niższych stężeń, warto wybrać łososia z zachodniej półkuli. Łososie hodowane na Bałtyku akumulują większe ilości rtęci.

Propozycje podania: Łososia możesz zjeść na japońską modłę – w formie sashimi lub delikatnie przysmażonego na gorącej płycie. Łosoś świetnie smakuje też we wszelkich kwaśno- korzennych sosach, a także z dodatkiem kolendry i sosu sojowego. Znakomicie komponuje się również z różnymi rodzajami pesto.

Makrela

Bardzo tłusta ryba o intensywnym smaku. Bogata w kwasy omega-3 oraz witaminę D, a także selen i potas.

Wskazówki: Makrela najlepiej smakuje po uwędzeniu. To wtedy uwalnia pełnię swojego aromatu.

Propozycja podania: Świeżą makrelę najlepiej przygotować w piekarniku z warzywami, a następnie skropić dużą ilością cytryny, aby nieco złagodzić jej aromat.

error: Treści zamieszczone na stronie chronione są prawami autorskimi. Kopiowanie jest zabronione.